משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה

משכנתא היא בעצם מילה אחרת להלוואה הנלקחת לצורך רכישת דירה. מהי משכנתא הפוכה? בדיוק כפי שמרמז שמה – זו משכנתא הנלקחת על ידי אנשים בוגרים שיש בבעלותם דירה והם ממשכנים אותה לטובת קבלת סכום כסף שלו הם זקוקים.

מהי משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה, בשונה מהמשכנתא שלוקחים רוכשי הדירה לפני הרכישה – היא משכנתא מבוקשת מאד על ידי אוכלוסיית בני ה- 60 ומעלה, ובאמצעותה הם ממשכנים את הדירה שכבר קיימת בבעלותם לצורך קבלת הלוואה, כלומר סכום כסף גדול בו יעשו שימוש על פי שיקול דעתם. ברוב המקרים יהיה כסף זה בשימוש כעזרה לילדים או לנכדים בנקודות ציון חשובות במהלך חייהם (חתונה או לימודים אקדמיים, למשל). הכסף גם יכול לעמוד לרשותם לצורך מחייה שוטפת והוצאות שגרתיות.

מי נותן משכנתא הפוכה?

מי שמספק משכנתא הפוכה הם הבנקים למינהם וחברות הביטוח.

איך לוקחים משכנתא הפוכה?

ראשית חשוב לציין שגם את התהליך של קבלת משכנתא הפוכה כדאי לבצע בליווי צמוד של יועץ משכנתאות מקצועי שמכיר את השוק ויידע בדיוק מה הכי מתאים ללקוחות שלו. המשכנתא ההפוכה לא מותנית בהחזרים חודשיים קבועים, אין צורך בביטוח חיים בעת קבלתה ובעלי הדירה יכולים להמשיך בעצם לגור בה גם בזמן שהיא משועבדת לבנק. ניתן לקחת משכנתא הפוכה החל מגיל 60 תוך הצגת הוכחות של בעלות על דירה והיעדר חובות, עיקולים או תיקים בהוצאה לפועל.

מהם תנאי המשכנתא ההפוכה?

ייעוץ משכנתאות מקצועי יכול לעשות הרבה סדר גם בנושא זה, שכן אנשים רבים שעומדים בקריטריונים כלל לא מכירים את האפשרות הזאת ולא מודעים לה. את המשכנתא ניתן לקבל מהבנקים (בדומה למשכנתאות רגילות) או דרך גופים פיננסיים אחרים כמו חברות הביטוח. התהליך מתחיל מבקשה המוגשת דרך סניף הבנק שנבחר. אין צורך להציג בטוחות או מסמכים המעידים על הכנסות, שכן הדירה עצמה משועבדת לטובת הבנק וכך יכולים הבנקים להיות רגועים בנוגע לפירעון ההלוואה וקבלתו חזרה של סכום הכסף שהועבר לרשותו של הלווה.

איך מחזירים את ההלוואה?

בניגוד למשכנתא רגילה שמוחזרת באמצעות החזרים חודשיים קבועים וצמודים לריבית שנקבעה – את המשכנתא ההפוכה לא מחזירים באופן קבוע ושוטף אלא בתזרים שעליו החליטו והסכימו הלווים ונציגי הבנק או הגוף המלווה. הערך יהיה צמוד לריבית שנקבעה וגם כאשר אינה מוחזרת באופן פעיל – היא נרשמת כרווח עתידי בספרי החשבונות של הבנק. את הכסף אפשר להחזיר בכמה נקודות זמן או בפעם אחת – לבחירתו של הלווה. במקרה של מות הלווה – הדירה תימכר וסכום ההלוואה בצירוף הריבית יועבר לבנק. במידה ונשארו עודפים מהמכירה – יועברו אלה לטובת היורשים.

לסיכום – כסף מזומן וזמין בהישג יד!

בזכות המשכנתא ההפוכה יכולים הלווים לצאת לטיול גדול, לשפץ את דירתם, לסייע לילדיהם או לעשות כל שימוש בכסף על פי הדרישות או הרצונות שלהם בשלב זה של החיים.