משכנתא מחיר למשתכן

משכנתא מחיר למשתכן

מחיר למשתכן הוא שמו של מערך הגרלות המתקיים מטעם המדינה ובו עולים בגורל אזרחים שאין להם דירה בבעלותם ויוכלו לרכוש את דירתם הראשונה תוך קבלת הנחות והטבות – מה שיסייע להוריד את המחיר הדירה והופך את הרכישה לכדאית ומשתלמת. ההגרלה נערכת בערים ויישובים רבים בכל רחבי הארץ ואוכלוסיות רבות בקרב הציבור הרחב רשאיות לקחת חלק בהגרלה ולייחל לזכייה. יחד עם זאת ואחרי כל ההנחות וההקלות במחיר הדירה המקורי – עדיין יצטרכו הזוכים, ברוב המקרים להשלים את הסכום בלקיחת משכנתא.

קצת נתונים על הגרלות מחיר למשתכן

עד כה זכו בהגרלות השונות עשרות אלפי אנשים שנמצאו זכאים ועלו בגורל. הם זכו כאמור בזכות לרכוש את הדירה הראשונה שתהיה בבעלותם במחיר נמוך באופן משמעותי ממחירי השוק הידועים. עדיין, רבים מהם צריכים להשלים את המחיר על ידי משכנתא. חשוב מאד לדעת שמשכנתא במחיר למשתכן היא משכנתא שונה בתמהיל שלה ובאופן ההכנה או הבחירה שלה ולכן חשוב מאד להבין לעומק את ההבדלים ולהתייעץ עם יועץ משכנתאות על מנת לוודא שמקבלים את המשכנתא הנכונה והמתאימה ביותר לנסיבות.

מה ההבדל בין משכנתא במחיר למשתכן לבין משכנתא רגילה?

כאשר אדם שמעוניין לקנות דירה מבצע את הבירורים הנדרשים לשם קבלת משכנתא הוא יכול, במידה ומדובר ברכישת הדירה הראשונה שלו – לקבל 75% מימון במשכנתא, כלומר צריך להיות לו כהון עצמי 25% מערך הדירה ואת השאר יוכל לקבל כמשכנתא. כאשר מדובר בזוכה במסגרת הגרלת מחיר למשתכן – יבוצע חישוב זה על פי ערך הדירה בשוק החופשי ולא במחיר שבו הוא זכאי לקנות את הדירה – ערך שיהיה גבוה יותר! מכאן שהמימון שהוא יכול לקבל יהיה גבוה יותר ואחוז המימון יהיה גבוה יותר ביחס למחיר שאותו עליו לשלם בפועל.

מה המשמעות של חישוב מימון בדרך זו?

לשינוי זה ולאפשרות לקבל סכום גבוה יותר של מימון יש שתי משמעויות חשובות מאד:

  1. ההון העצמי שצריך להיות בידיו של הזוכה יהיה קטן יותר ממה שצריך להיות לו לו היה קונה את אותה הדירה בשוק החופשי.
  2. סכום ההלוואה שיקבל כמשכנתא גבוה יותר – מה שיגרור גם תקופת החזר ארוכה יותר ואולי גם גובה החזר שונה (כתלות בתמהיל, באופן חישוב הריבית ובמסלול הנבחר).

כאשר מדובר במאות אלפי שקלים פחות שצריכים להימצא בידיו של הזוכה בתור הון עצמי – אין ספק שהדירה אכן הופכת להיות ברת השגה עבורו. את אותה הדירה ייתכן ולא היה יכול לרכוש באופן עצמאי לולא זכה בה בהגרלת המחיר למשתכן אך בזכות הזכייה הוא יוכל לעמוד בתנאי ההון העצמי ולקבל משכנתא אטרקטיבית ששמורה רק לו ולזוכים כמוהו. בכל מקרה מומלץ להיעזר בשירותי ייעוץ משכנתאות על מנת להתאים את מסלול ההחזר לזוכים.