מיחזור משכנתא

מיחזור משכנתא

אם יש לך משכנתא בוודאי יצא לך לשמוע לא מעט את המושג מחזור משכנתא. מדובר בתהליך שאם הוא מתבצע בצורה נכונה ומושכלת הוא יכול לחסוך למחזירי המשכנתא סכומי כסף גדולים שיכולים להגיע לכבוד אלפי שקלים.

מה זה מחזור משכנתא?

מי שנמצא בתהליך של בירור פרטים בנוגע ללקיחת משכנתא או שכבר לקח אחת – ודאי יודע שמדובר בהלוואה של סכום כסף גדול מאד שההחזרים החודשיים שלה פרוסים על פני לא מעט שנים – בדרך כל בין 20 ל- 30 שנה. כיום ישנם מסלולים שונים ללקיחת משכנתא וכל אחד בוחר את זה שהכי מתאים לו ולהתנהלות הפיננסית שלו. יחד עם זאת – לאחר מספר שנים – ייתכן שיתרחשו שינויים בעולם הכלכלה, שינויים שגם ישפיעו על המשך החזר המשכנתא של הלווים. על מנת להתאים את ההחזרים לעדכונים שחלו ואפילו לסייע בהפחתת התשלומים – יש לפנות לתהליך של מחזור משכנתא.

מי יכול לבצע מחזור משכנתא?

כל מי שיש לו משכנתא יכול להתחיל תהליך מחזור שלה אך לא מומלץ לעשות זאת לבד ללא ליווי מקצועי צמוד של יועץ משכנתאות. הוא זה שמכיר ומבין את התנודות שחלות בעולם הכלכלה ויידע להבין את המשמעויות של שינוי כזה או אחר בתמהיל המשכנתא כפי שהוא הותאם לכל לקוח ולקוח. בתהליך מדובר של ייעוץ משכנתאות קל יותר להבין את המשמעויות האישיות של הלקוח ואת אופן ההשפעה של מחזור המשכנתא על ההחזרים החודשיים שלו ועל סכום הכסף שהוא ישלם בסופו של דבר.

מתי מתאים לבחון תהליך של מחזור משכנתא?

כאמור – כאשר מתרחשים שינויים מהותיים בעולם הפיננסים והכלכלה – זה הזמן לבחון אפשרות של פנייה לתהליך מחזור משכנתא. שינויים כאלה יכולים להשפיע על הריביות הנהוגות במשק וכאשר מחשבים מחדש את התשלומים של החזרי המשכנתא – הבדלים של כמה עשיריות האחוז יכולים להגיע לכדי אלפי שקלים בחישוב הכללי. זו הסיבה שכדאי מאד לפנות אל יועץ משכנתאות לבחינה מעמיקה של כדאיות התחלת התהליך. על סמך הידע והניסיון שלו הוא יוכל להמליץ האם אכן כדאי לבצע את המחזור ואיך הוא ישפיע על כל מסלול או תמהיל משכנתא בנפרד.

מה כדאי לדעת על התהליך?

הדבר החשוב ביותר שכדאי לדעת אודות התהליך הוא שבדרך כלל מדובר בשינוי מסלול המשכנתא – מה שיהיה כרוך בתשלום עמלה לבנק. יחד עם זאת – אין להירתע מכך, שכן ייתכן מאד שגם לאחר תשלום זה  – עדיין השינוי יתברר ככדאי מאד ובטווח הארוך יחסוך ללווים סכומי כסף גדולים מאד. חשוב שלא רק להסתכל על הטווח המידי והקצר אלא על הטווח הארוך ועל כמה כסף אפשר לחסוך עד שיגיע מועד סיום החזר ההלוואה, גם אם זה יקרה בעוד 10-15 שנים.