גרירת משכנתא

גרירת משכנתא

מי שבעבר לקח משכנתא כדי לקנות את הבית שהוא גר בו, לבטח מכיר את המצב שבו הוא מעוניין לעבור דירה אך טרם סיים לשלם את המשכנתא הראשונה. בדיוק עבור מצב זה קיימת האפשרות של גרירת משכנתא. כשמה כן היא – העברת סכום התשלום שנותר והמשך ביצוע ההחזרים כנגד הדירה החדשה.

מה זה בכלל גרירת משכנתא?

כאשר אדם מחליט לעבור דירה ולמכור את הדירה שהוא גר בה הוא יכול לגרור את שארית המשכנתא שנשארה לו לשלם, לשמור על התנאים שלה ותמורתה לשעבד לטובת הבנק את הדירה החדשה. בדרך זו אין הוא צריך לסיים את תשלום ההחזרים ולקחת משכנתא חדשה אלא להמשיך ולשלם כרגיל – ובסיום תשלומי ההחזר תהיה בבעלותו הדירה החדשה שאליה הוא מעוניין לעבור. מה שבאמת חשוב כאן הוא תנאי ההלוואה וההחזרים שנשמרים למרות שהשעבוד עובר לדירה אחרת.

הקלה גדולה לכל המעורבים

מבין הנושאים הקשורים לעולם המשכנתאות כאן מדובר באחד הנושאים שנחשבים לקלים להתעסקות ויש בו הקלה גדולה על כל מי שמעורב בתהליך של חישוב משכנתא, בעיקר בזכות העובדה שלא צריך בצע חישוב משכנתא מחודש וכל התנאים וההסכמות שהושגו, גם אם מדובר בפרק זמן ארוך מאז קיבל אותו אדם את המשכנתא – נשארים בעינם. ההבדל היחיד, כאמור, הוא שעבוד הדירה החדשה לבנק וכך כל הצדדים יכולים לשהיות שקטים מבלי לבצע פעולות או תהליכים בירוקרטיים מסובכים. יחד עם זאת חשוב לדעת שגם גרירת משכנתא דורשת את אישור הבנק ואינה מבוצעת באופן אוטומטי.

מתי מבקשים לבצע את גרירת המשכנתא?

מכיוון שמשובר בפעולה שהבנק, על פי שיקוליו יאשר או ידחה – חשוב לדעת זאת מבעד מועד, כלומר עוד בטרם מציגים את הדירה הנוכחית למכירה ובוודאי לפני שנמצא לה קונה. מומלץ לשתף את פקיד הבנק על האפשרות והכוונה למכור את הדירה, ללא קשר לסיבה שבגינה רוצים זאת ולבדוק האם הבנק יאשר את גרירת המשכנתא. מומלץ לקבל ייעוץ משכנתאות פרטי קודם לכן, שכן יועץ מקצועי שמכיר את עולם המשכנתאות יוכל לסייע בהכנת הלקוח לקראת הפגישה בבנק ולומר דברים שיעלו את סיכויי האישור שאכן יקבל אישור לבקשתו לגרור את המשכנתא. רק לאחר שקיבל את האישור יוכל לחפש קונה לדירה.

מתי מבררים אודות גרירת משכנתא

יש יועצי משכנתאות שממליצים לבדוק את הגישה של כל בנק ובנק כבר בשלב הבירורים הראשוניים של לקיחת המשכנתא הראשונה. יש סניפים שנוטים לאשר בקשות אלה ויש מנהלי בנקים שמבקשים לדעת פרטים ובודקים לעומק את הסיבות לבקשה. נושא זה יכול להיות אחד מהשיקולים האל לקחת את המשכנתא בבנק זה או אחר (או אפילו להביא להעדפת סניף אחד על פני סניף אחר) וכך הלקוח יכול לדעת שבמידה ויחליט לעבור דירה – הדרך פתוחה בפניו.