ביטול משכנתא

ביטול משכנתא – המדריך הגדול

הסרה או ביטול של משכנתא הם שלבים מתקדמים בעולם המשכנתאות ומדובר, בעצם בשלב המיוחל שכל אחד ממתין לו בקוצר רוח – סיום התשלום של ההחזרים החודשיים ובעצם סיום חלקה של המשכנתא בחייו של הלווה.

מתי מתבצע ביטול המשכנתא?

גם כאן, כמו בכל נושא אחר בעולם המשכנתאות – מדובר על תהליך שחשוב לדעת איך לעשות אותו נכון. יחד עם זאת, למרות התחושה שהחובות של הלווה כלפי הבנק הסתיימו והרצון העז להשתחרר מעול השעבוד והחובות – עדיין כדאי לזכור שגם ביטול משכנתא כדאי לבצע בסיוע וליווי צמוד של יועץ משכנתאות פרטי. גם בשלב הזה ייתכן והבנק ינסה להרוויח עוד קצת על חשבונות של הלווה למרות שכאמור – תשלום ההלוואה הסתיים והלווה כבר לא חייב מאומה לבנק.

מהו התהליך של ביטול המשכנתא?

המשמעות של ביטול המשכנתא הוא הסרת השעבוד מהכנס (הדירה או הבית). שעבוד זה מוסר בלשכת רישום המקרקעין והוא יבוצע לאחר שהבנק אישר שאכן ההלוואה הסתיימה והוחזרה במלואה. על הלקוח להגיע אל סניף הבנק שבו התנהלה המשכנתא שלו ולבקש אישור חתום ורשמי על כך שאין הוא חייב יותר כסף עבור הלוואת המשכנתא שקיבל ושניתן להסיר את השעבוד מהדירה שלו. את האישור הזה הוא יציג בלשכת רישום המקרקעין ושם יוסר השעבוד. כך תעבור הדירה לבעלותו באופן רשמי.

מתי אפשר לבצע את הסרת השעבוד?

לכך יש כמה אפשרויות:

  • סיום תקופת החזר ההלוואה ו-ווידוא שאכן הסכום הוחזר במלואו.
  • ביצוע פירעון מוקדם של המשכנתא על ידי הלווה (בדרך שהוסכמה מראש בינו לבין הבנק).
  • גרירת משכנתא לתשלום עבור נכס אחר.
  • הסכם בנוגע להעברת חלק מהמשכנתא במסגרת עסקת נדל”ן.

גם אם נשמע שמדובר בתהליך פרוצדורלי ובירוקרטי בלבד – טעות היא לחשוב שאפשר וכדאי לעשות זאת לבד. כאמור, לא תמיד הבנק ימהר לספק את אישור סיום תשלומים ההחזרים וינסה להרוויח עוד כסף על חשבונות של הלקוח. כאשר גם ביטול המשכנתא יהיה מלווה על ידי יועץ משכנתאות – יהיה הרבה יותר קשה (עד כדי בלתי אפשרי) להערים על הלקוח, שכן היועץ יידע בדיוק מה ומתי צריך לעשות. זה היתרון הגדול בשכירת השירותים המקצועיים בנושא כלכלי כל כך חשוב כמו לקיחה וביטול של המשכנתא.

איך לבחור בסיוע של מי לבצע את הביטול?

תהליך מסודר של ביטול המשכנתא מתרחש בתדירות נמוכה, שכן לא תמיד הלווים יודעים בדיוק מה עליהם לעשות כאשר מגיע מועד התשלום האחרון. כאשר יעמוד לרשותם איש מקצוע שיידע להנחות אותם מה השלבים הבאים בתהליך – אין ספק שיהיה להם הרבה יותר קל להתנהל ולוודא שהם עושים כל מה שצריך כדי לסיים כמה שיותר מהר את הנושא ותוך שמירה על האינטרסים האישיים שלהם ושל מי מטעמם.